travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

The Mughal Empire was established by who
A chemist measures 340 grams of sodium acetate. to convert this measurement to kilograms, the chemist should multiply 340 by _____.
What do you think a persuasive angle is?
Correct answer gets brainliest and full ratings.
How does this artifact illustrate that Roman and Greek culture blended in the Byzantine Empire?
What is the inverse of the given function? y=7x^2-3
!!!¿Cual es la relación entre el estudio de la demografía y el impacto sobre los ecosistemas que generan las poblaciones?¡¡¡
I need help asap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A fruit company makes a snack containing dried apples and raisins dried apples cost $.38 per ounce and raisins cost $.28 per ounce to make a 10 ounce snack that
How is the science of sociology implicated in the film high cost for low prices