pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

you are facing east. you turn left, then left again, then about face, then right. which direction are you finally facing?
What is nth term for 0 6 24 54 96?
Which is the correct solution set for 4x^2 +4x -3 = 0? (1) {2,-3}(2) {1/2, -3} (3) {1,2}(4) {1/2, -3/2}
What's the formula to perimeter
What is an object with a very high resistance classified as?
Which object would best be identified by a periodic Doppler shift in a star's spectrum along with a dip in the stars light intensity? a black hole a nebula a co
list the 6 characteristics of american economy and explain how they help the economy grow
why does the same side of the moon always face the earth?
If y^8 = 4 and y^7 = 3/x, what is the value of y in terms of x? (A) 4x/3 (B) 3x/4 (C) 4/x (D) x/4 (E) 12/x
In what ways did contributions from African Americans aid the struggle for abolition?