Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

by whose power was the constitution written?
$299 for 4 tires this is unit rate i don't get this please help me
how do you say 64 in french
order from least to greatest 4.08 4.34 4.803 of 4.038
At McCord Middle School, 40 percent of the 500 students ride their bikes or walk to school. How many students ride their bikes or walk to school?
A salesperson receives a 2.5% commission on sales. What commission does the salesperson receive for $8000 in sales?
Which of the following best describes the British position toward Native Americans after the Revolutionary War?
Which word in the sentence does the adverb clause modify? Meet the students in the library before class starts. A. Meet B. before C. students D. library
each of 7 kittens, weighs less than 3.5 ounces. Find all the possible values of the combines weights of the kittens
Which President moved Thanksgiving up one week to help stimulate the Christmas shopping economy? (a) Theodore Roosevelt (b) John Kennedy (c) Franklin D. Roose