Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Early christian music was most strongly influenced by:
True or false: a person who exercises self-discipline is taking a step toward improving his or her health
What was one goal of the freed men’s bureau?
refers to the work processes associated with shortening the time of delivering a product or service
which of the following is an example of a metaphor ? A. "time stood still" B. "The silence of the desert was a distant dream" C. "i want my husband to wander a
Which of the following is most appropriate for the closing in a business letter? Got to go, Nice knowing you, See you soon, Yours truly,
what is the force required to move a load 50kg through a distance of 1000cm in 5 seconds
A firm that has the ability to control to some degree the price of the product it sells
I want to add 16 mph to my fastball so I can enter major league baseball right out of high school. What change would make this statement a more powerful goal?
What are three ways in which tobacco use affects the respiratory system?