abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

Number 7 I don't really get it
Solve for x. 3x/4+ 3 = 27 x = 32 x = 40 x = 42 x = 47.5
After José broke his leg. Which ending corrects the sentence fragment? 1. in a fall from his bicycle last week 2.the team had to get a new kicker 3.and had
The Canadian Rockies have become a popular spot for ________________. a. paramotoring c. ice climbing b. wake boarding d. kite surfing
what are the factor of 12 but not a multiple of 4
what multiplies to -240 and adds to 8
Where is the Sun's energy produced? A. just below the Sun's surface B. the Sun's surface C. the Sun's core D. none of these
please help me I need to get this done
Bruce was the candidate ___________ the eleventh grade supported. whom who
How did the Agricultural Revolution help accelerate the Industrial Revolution? a. Surplus agricultural labor became available for industrial work. b. The seed