mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Is “AAMZON” a PRODUCT BASED or SERVICE BASED company
Simplify the expression: (ab)3 (3a)2b A) ab 9 B) ab3 2 C) ab2 2 D) ab3 9 E) ab2 9
20 points Which form of poetry is written using unrhymed iambic pentameter? narrative closed form lyric blank verse free verse
To pass a math test, students must correctly answer at least 0.6 of the questions. Donald’s score is 5/8, Karen’s score is 0.88, Gino’s score is 3/5 and sierras
What is 2.4 divided by 0.8
According to the general equation for conditional probability, if P(An B)=4/7 and P(B)= 7/8, what is P(A|B)
THIS IS EXTREMELY URGENT PLEASE ANSWER Explain how a neuron is like a blood cell. How are they different?
If congress appointed the governor who was really in control of the territories government
What did the Enforcement Act of 1870 make illegal?
What did the Antifederalists want after the Constitution was written in 1787? A: state governments to have the power to disband the federal government with a si