mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Around 40% of cats with white fur and blue eyes are deaf. The gene responsible is pleiotropic. What does this mean?
8−2+58−2+5. If Harry's answer is HH and Terry's answer is TT, what is H−TH−T?
What's 1/4 of 8 hours
Which do you think will have a greater value, 1/8 of one pound gold or 1/4 of lead? Why?
To show emphasis, what helping verb would you use to fill in the blank in this sentence? I _______ think I have mastered French pronunciation. a. can b. must
what kind of formal information education did maria tallchief have
!!!!!!!!!! 50 POINTS !!!!!!!!!!!! PROBLEM IS ATTACHED.
You can conserve energy by using ______ instead of air conditioners.
Provide 3 statements that demonstrate the importance of units when discribing motion.
Wisdom teeth are the third and final set of human molars that come in during the late teens or early twenties. In some cases, these teeth come in without proble