zzone2008 zzone2008
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

Dan buys candy that costs$5 per pound. He will spend at least $35 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

spark10 spark10
  • 01-12-2019

Answer:

7 and up

Step-by-step explanation:

35 / 5 = 7

Dan buys at least 7 bags

Answer Link

Otras preguntas

1 + 1 = long method pls
PLEASE HELP ASAP MATH
35 games a different team has 50pts 14 games were draws how many games was lost
Examine a student's final answer: "ΔH = - 13 kcal." The - 13 kcal means this reaction is _
One night, it is 24 ℃ warmer in Tucson than it was in Minneapolis. If the temperatures in Tucson and Minneapolis are opposites, what is the temperature in Tucso
Over abundance of nutrients in the water is most likely to cause harm to which group of organisms? A. Any organism that uses calcium carbonate to build support
Which processes are associated with the formation of tornadoes select three options
what is (3²-2³)⁶⁶ total​
What is an example for Private Property
Based on the article,describe the relationship between population growth,consumption,and the environment