officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

89,58,78 | 52,89,1 | 23,6,17,10 Figure this out and you get brainlyst
Why did America have the right to revolt against Great Britain?
A substance has a density of 0.0835 g/mL. What is its density in kilograms per cubic meter (kg/m³)?
what is the main idea of "if you travelled to Gondwana?"​
Pls help the answers and questions r in the pic
What is the slope of the line with equation y−3= -1/2(x−2)
(2,1)(3,1)(0,1)(5,1) A: Function B: Not a function​
Mathias was asked whether the following equation is an identity: 2x² + 10x + 6 = (x+3)(2x + 1) +3(x + 1) He performed the following steps: 2x^2+ 10.2 + 6 step!
Hormones are chemical molecules produced by indoor green glands one such endocrine gland is the thyroid gland which synthesizes the thyroid hormone which in tur
when someone has hypertension does the blood have to pump harder?