loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

Please help with an explanation of how you found the answer because I am really confused. I will mark brainliest for best answer!
pls answer this for me :)
Least common multiple of 45 and 7
How much of a radioactive substance must be presented to decay to 80 grams in 12 years if the half-life of the substance is 7.6 years?
Four friends went to a basketball game. Each ticket cost $80 and all four friends bought jerseys for $15 each. a. What does the expression 4(80 + 15) represent?
if the length of a rectangle is 3 times of its breadth and perimeter is 96cm find the length and breadth of rectangle​
Multiply 2n(-5n +2y-c) 2b² (3a – 5b +8c)​
Try again. Your carrying capacity line should be a horizontal flat line because it represents a single number. It should intersect the y-axis at the highest pop
T A C G T G G A C T G A G G A C T C C T C is this a 'sense' strand or 'antisense' strand?
Square ABCD has vertices at A (1, 2) and B (3, -3). What is the slope of segment BC?