makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

x + 4y =6 y=- -x + 3
The central nervous system is composed of the brain and spinal cord. The digestive system is composed of the stomach and other organs that help you break down f
A basketball hoop has a radius of 22.5 centimeters. What is the area, in square centimeters, of the basketball hoop? Round your answer to the nearest square cen
Why did many Americans fear that the US military was falling behind that of the Soviets?
Why do you think more was not done to help the situation in the holocaust
What’s the answer for this
The collection of programs on a computer is referred to as
There are four people who want to share 14 ride tickets for the carnival each person will get an equal number of tickets how many tickets will each person get h
Gianna has $0.90 worth of nickels and dimes. She has 7 times as many nickels as dimes. By following the steps below, determine the number of nickels, x, commax,
Please post detailed answers to the following questions. Please use complete sentences. Imagine a dentist has asked you to choose a few pieces of art work that