ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Mary had five and one-half dollars. She spent tw wo and one-fourth dollars on a snack. How much money does Mary have left?8.2 dollars
4/7+1/8 can you simplify it too?
Describe two jobs where being able to type quickly and accurately is an important skill.
Which of the following words describe tybalt?,from Romeo and Juliet
300% of what number is 51?
Math Help! 1. simplify -14x^3/x^3-5x^4 2. simplify x+7/x^2+4x-21 3. simplify x^2-3x-18/x+3 4. simplify 3/5a multiply by 1/a^2 5. simplify x+2/5x-15 multiply by
which of these extends infinitely in only one direction? A line? Ray? Plane?
Distributive property 7(*+2)+3=73
Two investments totaling $53,500$⁢53,500 produce an annual income of $4030$⁢4030. One investment yields 10%10% per year, while the other yields 4%4% per year. H
What is the LCD of the fractions 4/8 and 9/12? A. 24 B. 72 C. 12 D. 36