alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How do you put Shays' Rebellion in a sentence?
Identify the nation that exerted imperial control over India, impacting their language and religious beliefs. A. China B. Germany C. Britain D. Argentina
Why is 12 (m+n) equivalent to 12m + 12n
Round 287.63 to the nearest whole number.
Ammar hikes 2 3/4 miles of nature trail in 1 hour and 15 minutes.How many miles of trail does Ammar hike per hour?
The rectangular solid has a mass of 3,300 grams. What is the density of the substance? with the sides of the cube being 50 cm, 10 cm 30 cm 0.22 g/cm 3 4.5 g/cm
Why did President Truman veto the Taft-Hartley Act?
This is yes/no question. Does 0.1 equal 10 percent? If not what does it equal? Brain dead
What is the representative particle of Fe?
a sales associate is given a $500 hiring bonus with a new job.She earns an average commission of $250 per week for the next 18 weeks.how much does she earn?