hope8570 hope8570
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child class=

Respuesta :

syenitzy
syenitzy syenitzy
  • 02-10-2019

Answer:

the answer is $31

Step-by-step explanation:

first you multiply 2 and 8 = 16

then multiply 3 and 5 =15

then add both and the answer will come out as 31

hope this is helpful =)

Answer Link
kabre
kabre kabre
  • 02-10-2019
The answer going to be 31$ for sure .
Answer Link

Otras preguntas

how has the standard of living improved over the last 100 years
Kyle explains that the body of an airplane is like the appendicular skeleton and the wings of an airplane are like the axial skeleton. Which demonstrates how he
Biofuels and nuclear power may prove useful as _________.
These polygons are similar find the similarity ratio
Please help me figure how to solve
What are the ordered pairs
What is the product?\ The polynomial 24x3 − 54x2 + 44x − 99 is factored by grouping. 24x3 − 54x2 + 44x − 99 24x3 + 44x − 54x2 − 99 4x(____) − 9(____) What
Someone please answer this is so hard for me I don’t know where to start or how to answer :(
Supplies for last year cost $1,477, which was $177 over budget. Rounded to the nearest 1%, by what percent did the cost exceed the budgeted cost?
Please help me ASAP