sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

Why do people choose to visit the coast?
A(n)___ is divided into rows and columns. What goes in the blank?
The probability of randomly selecting a green marble from a bag of 20 marbles is 1/2 . Which of the following describes the likelihood of selecting a green marb
200 kW of solar radiation is shining on a 300 m^2 parking lot. What is the insulation on the parking lot? Show your calculations here: a) less than 0.5 Sun b) b
American astronauts made their first moon landing during which president's term? im in-between A and D
What is the volume of the composite figure shown? (Use 3.14 for π.) 1,282.17 ft 3 2,000.18 ft 3 1,988.26 ft 3 1,384.74 ft 3
Ruiz needs to buy a countertop for a kitchen. He calculated the area to be 16 square feet. The actual area is 15.4 square feet. What is Ruiz's percentage error?
What challenges did Bill Clinton have during his second term? A. A faltering economy B. Cold War hostilities with the Soviet Union C. Scandal over personal invo
find the fractional part of 3/5 of 20
if a figure is a square then it is a regular quadrilateral is this true or false