trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

James thinks they could have paddled down the river in 5 days. If they had pushed their limits. How many miles per day would they have had to paddle to finish t
The first step in learning intercultural skills is being aware of your own culture and how it contrasts with others
Lavoisier conclude from this experiment that the reddish powder was formed by a portion of the air combining with mercury what experimental observations support
When a person unwittingly mimics another person's expressions and feels the other person's emotions they are engaged in automatic ________?
Find the side length of the largest cube which can fit inside a sphere of diameter 24 cm
Which genetic condition is found at an unexpected high frequency among the hopi native americans?
Riders of bicycles and mopeds on the roadway have the same rights and responsibilities as
What's the answer to this problem I'm stuck
What can be done to identify barriers to building a loyal customer​ franchise?
Is 4X + the square root of y=12 a linear function?