metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

David took out a 12-year loan for $68,000 at an APR of 4.1%, compoundedmonthly, while Ralph took out a 12-year loan for $98,000 at an APR of 4.1%,compounded mon
What united states federal program was introduced in 1980 to clean up abandoned toxic and hazardous waste sites.
Find an equation of the line that goes through the points (2, -8) and(-1, 1). Write your answer in slope-intercept form.
what is the Photic zone?
2. Trey measured the mass of some pebbles What is the combined mass of the pebbles that are 4 1/2 grams or more?
What is the main difference between braising and stewing? A. in braising, you first sauté the ingredients; when stewing, you do not sauté the ingredients B. i
What affects the formation and distribution of natural resources
6 over the square root of 5 minus the square root of 2
Can anyone help please
How many people were taken to concentration camps