mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

Observe preparation of dishes at your home. Identify two changes that can be reversed.
A student completing research for a project enters the following search terms: Drugs AND prescription AND cost Which of the following best describes the likely
Which one of these numbers isn't like the others?:21, 15, 6, 16, 27
Which process could a forensic scientist use to analyze a DNA sample from a crime scene to identify a criminal?
What is a positive connotation for odd??
Identify the following. Where is he going? fragment simple sentence complex sentence
What is the unit rate of $46 for 5 toys
A possible explanation, or ____________________, may be tested by experimentation.
what is 31.75 to the nearest tenth
A bridge is 0.675 miles long. What is its length to the nearest hundredth of a mile