bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

a = 1 4 π d 2 what is the formula to calculate the diameter of a circle
11 letter word with 4 E’s
If the thyroid gland is unable to produce iodinated thyroglobulin, what is the effect on hormone production?
A concentrated solution of compound A in the same solvent was diluted from an initial volume of 2.00 mL to a fi nal volume of 25.00 mL and then had an absorbanc
Drag the tiles to the boxes to form correct pairs. Match the pairs of equivalent expressions.
A gasoline engine takes in air at 290 K, 90 kPa and then compresses it. The combustion adds 1000 kJ/kg to the air after which the temperature is 2050 K. Using
As an application of the "number of days" lost measure of risk discussed in "Scientific View of Risk" consider the following 2015 statistic. Today's life expect
EXPLAIN how you would determine the number of moles of aluminum in 96.7 g of aluminum.
GARDEN Amanda is planting flowers in a rectangular garden. She wants to know the amount of space in her backyard the garden will occupy. The length of the garde
how do you simplify a square root on a calculator?