kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

A syringe containing 35.0 mL of Xe gas at 298 K has a pressure of 0.980 atm. How many grams of Xe are in the syringe? Report your answer to the nearest 0.001 g
Write an algorithm to find Area of square?​
The radius of a circle is 7 kilometres. What is the length of a 90° arc?
The physical world around us behaves as it does partly because it’s made of a huge number of tiny molecules, each behaving randomly. In the 1800s, the Scottish
Describe THREE learning stations based on the following skill theme for locomotion
Rewrite in Reported Spech. "My teaches will pay Tarassila's bus fare, "Said Betty ​
the difference between cow stomach and human stomach​
This book has colourful pictures What is the describing word?​
5. How does international employment help to improve economic condition of the country? ​
Which of the following organic compounds is the main fuel supply for cellular work? a. sugars b. lipids c. nucleic acids d. proteins I am pretty sure it's suga