dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

Read this passage from Walden by Henry David Thoreau. The greater part of what my neighbors call good I believe in my soul to be bad, and if I repent of anythin
How do banks make money ?
1. What do viruses depend on for their reproduction?
what is the length of a rectangle with width 10 in. and area 85 in^(2)
A rectangle has a perimeter of 26 cm and one of its sides has length of 5 cm
Mr. Smith's $85,000 condominium is assessed at 35% of value. The tax rate is $2.70 per $100 of value. If the tax increases $.35 per $100 of value, his new tax w
The paired, rod-shaped ____ cartilages are located in the mucous membrane fold that connects the epiglottis to the arytenoid cartilages.​
Andrew has an equal positive number of quarters, dimes, and nickels in his bag. The total amount of money Andrew has in his bag is a whole number of dollars. Wh
whats the answer to M=10x-x
A company is trying to determine if they should accept a shipment of toy parts. The shipment has over 1 million parts. They decided to randomly select 100 parts