spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Identify the like terms. 9x, 10y, –9y,  10   A. 9x and 10
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1
If 3x – 10 = 17, what is the value of 6x + 20 ?
what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
Which decimal is equivalent to 3/8?
A patient needs to receive 35 mg of amoxicillin orally. The drug is available in a strength of 100 mg/tsp, How many tsp of the drug must the patient swallow to
You are conducting an experiment with phosphorus and nitrogen being added to the soil of a growing plant. When the amount of added nitrogen is increased, the
Can you explain 3x+4/5=7/10. Solve
What are the positive and negative aspects of a zoo or safari park?
why did the framers give the power to congress rather than to the states?