makenziepack321
makenziepack321 makenziepack321
  • 01-12-2018
  • Mathematics
contestada

You had $22 to spend on four raffle tickets after buying them u had $6. How much did each raffle ticket cost?

Respuesta :

Samuelgamboe
Samuelgamboe Samuelgamboe
  • 01-12-2018

Answer:

it is $4.50 each

Step-by-step explanation:

22-4 = 18/4 = $4.50 each

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-12-2018

Answer:

each raffle ticket costs $4

Step-by-step explanation:

starting money = money left + number of tickets * ticket price

22 = 6 +4 * ticket price

22 = 6+4t

subtract 6 from each side

22-6 = 6-6+4t

16 = 4t

divide by 4

16/4 = 4t/4

4 = t

the ticket price is 4

Answer Link

Otras preguntas

who did washiton mainly upon this man his treasury secretary to handle financial issues for government of the us
Write 60 divided 10 in three different ways
A clown bought 6 bags of round balloons with 24 balloons in each bag
Latinos in the United States come from different countries, but they a. all live in California. b. all are citizens of Mexico. c. speak the same language. d. wo
what are the two general types of energy that can be used to classify many forms of energy?
Nucleic acids are composed of monomers called a. ribose. b. base pairs. c. amino acids. d. nucleotides.
An interrupted-area projection shows the least distortion in land areas. True or False
What number has the same value as 50 tens?
Which is one of the six fundamental elements that are found in living organisms?
An imperative sentence is to a command as a declarative sentence is to a/an