Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

In humans, the number of tetrads formed during mitosis is ______.
What is significant of "was it a dream"
Letter to a Citizen of Kentucky, an excerpt Executive Mansion, Washington, April 4, 1864. A. G. Hodges, Esq., Frankfort, Ky. My Dear Sir: You ask
"i don't believe that a person can really be hypnotized," dr. pilar says. "i think they just act the way they think they are supposed to act when in a hypnotic
vertex of the function f(x) = x2 - x + 2.
The cost to mail a package is $7 for the first 2 pounds and 30 cents for each additional ounce. Which of the following functions represents the cost to mail a
Which propaganda technique is used in this sentence? The world is moving to 3-D television. When will you? a. Snob appealB. Glittering generalitiesC. BandwagonD
QUESTION 1 Use the future value formula to find the indicated value. FV=10,000​; i=0.03​; PMT=$800​; n=? n= (round up to the nearest integer as needed) QUESTION
Abortion was made legal by the u.s. supreme court in 1980. 1965. 1973. 1969.
How can you add and remove categories from a previously created chart? A. Click the Format tab. B. Click the Chart Styles button. C. Click the Chart Eleme