justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Question 4 of 10 When the input is x = 3 for the parent function f(x) = x, what is the output? O A. f(x) = 3 O B. f(x) = -3 O C. f(x) = 0 O D. f(x) = 1
1. Which statement best expresses the central idea of the article? O A Maldives has discovered that building a concrete seawall is the best way to protect its p
Help me please i will give brainliest :)
HELPPP!??! Select _all_ the correct answers. Jessica wants to get a credit card, but the bank is refusing to give her one. What could be the two possible reason
Sigh guys I need you more than ever before the deadline
Given that f(x) = 5x+3 and g(x) = x²-3.Finda f(4)b) f(g(x))C). g( f (2))​
I need a essay about the key events that led to ww2 in this format worth 97 points (all my points) need it quick will give brainliestI. Introductory Paragrapha.
5(n+1) = 2n + 20 can someone tell me the answer and explain
During DNA replication, which of the following components is not required?​
Bryce has selected a major in political science but has a little interest in understanding public relations