ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

7. Which statement describes an impact of the Great Awakening? a. Colonists felt a need to bring more enslaved workers from Africa. b. Colonists felt greater lo
Please help me equalize: PbO2 + MnSO4 + HNO3 = HMnO4 + PbSO4 + Pb(NO3)2 + H2O
This problem has to solved and I need to show all work can someone help please (2+3i) + (4-6i)
What is the least number that should be subtracted from 1385 to get a perfect square Also find the square root of the perfect square Please give answer fast
What criticism of American society did Thomas Cole have?​
the cost of a limited edition baseball card increases from $20 to $40. What percent did the price increase by?
What is an important difference between interest groups and political parties
Taking notes will help you commit key ideas to memory. Which of these strategies should you use for note- taking? A. Writing down about one third of the informa
there is a line that includes the point (1,5) and has a slope of 15. what is its equation in slope-intercept form?​
1. The President takes action to solve problems in various areas such as civil rights, with the approval of federal agencies Congress the states the Supreme Cou